Rubriky
JednoHubky... aneb malá zamýšlení

Za kým byste si (ne)šli pro radu? A proč od něj tedy berete kritiku?

Taky jste si toho už všimli? Někteří experti potřebují dokazovat svoji expertizu tím, že kritizují ostatní nebo jim dávají „užitečné podněty“ k tomu, co by podle nich měli zlepšit. Nevyžádaně. Jednou za čas to potká i mě. Dovedlo mě to k zamyšlení na téma odbornosti, odborníků, rad a kritiky.

Veřejná kritika. Někdy může být myšlena bohulibě – přeci jen, kdo by nechtěl ten svět udělat lepší, podle svého vlastního vnímání, že? Někdy to může být taková sofistikovanější podoba haterství podloženého vlastní odborností – takže když tomu rozumím a kritizuju, mám pravdu a druhý by měl cosi vylepšovat. A někdy za tím je prostě snaha upozornit na sebe a udělat ze sebe v očích ostatních uznávaného odborníka.

Upřímně řečeno – odbornost je podle mě v něčem trochu jiném. Je v hloubce poznání, respektu k cestě druhých a něčem konstruktivním, co jim na té cestě pomůže dál, ne je srazí níž nebo jim ukáže, že něčemu rozumím víc než oni.

Expertiza je víc než znalost platných pravidel a jejich uplatňování. Je to soubor znalostí spojený s praxí, se schopností aplikovat a nezasahovat tam, kam nejsme zváni, dokud nás nepozvou. Pakliže mi chce někdo dokázat svou expertizu, ať mi ukáže své výsledky a inspiruje mě, ať se nešťourá v mé práci, aby mě kritizoval. Pokud ho o to nepožádám.

Odbornost spojená s jistou mírou profesionality je to, co mě dovede k expertům přitáhnout – ne to, že dovedou být vyhranění a kritizovat, upozorňovat nebo připomínkovat. Pokud se s někým necítím dobře v jiném prostoru, jaký mám důvod si ho přivést blíž, aby mi byl v něčem nápomocný?

Chceme-li měnit, vylepšovat, kultivovat a rozvíjet ostatní, měli bychom se všichni nejprve zaměřit na sebe. Kde jsme vůbec přišli k mínění, že proto, že se něčemu věnujeme, je naše cesta ta „správná“ pro ostatní a měli bychom jim ji stále ukazovat a dávat jim najevo, že by tu svou měli téhle přizpůsobit?

A tak se mi v souvislosti s tímhle tématem vybavuje jedno moudro, které jsem kdysi někde zaznamenala: „Neber kritiku od někoho, za kým by sis nešel pro radu.“

Expertů na nejrůznější témata je tolik! A někteří jsou skutečně fundovaní. I to ale neznamená, že mají patent na všechno. Že mají patent na to, co právě teď řešíte vy v rámci okolností, o kterých nemají ani tušení. Volte dobře, kým se necháváte inspirovat – i v rámci kritiky.

Jste to totiž vy, kdo má zodpovědnost za to, co vytváří, kdo má své záměry a cíle. A pokud o nich druhý nic netuší, ani sebevětší odbornost tu nehraje roli. Nechte si poradit, uznáte-li za vhodné. Ale chovejte respekt především sami k sobě a důvěřujte si. Volte moudře. ❤

A ano, uvědomuju si, že i já jsem schopná rozdávat nevyžádané rady. Ale pracuju na tom, tak snad to se mnou bude lepší. A pokud o některou z mých rad budete stát, mrkněte do skupiny o obsahu nebo se rovnou objednejte na konzultaci. Těším se na vás! ❤

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *