Rubriky
Smysluplná recyklace obsahu

Aktualizace článku jako smysluplný způsob recyklace obsahu

Ekologicky můžeme přistupovat nejen k životnímu prostředí, ale i k vlastní vynaložené energii. I naše vlastní energetické zdroje jsou důležité a jejich smysluplné využívání je nezbytným předpokladem pro udržitelnost tvoření a publikování obsahu.

Ekologický přístup k vaší energii a práci

Recyklace a upcyklace obsahu je hodně zajímavé téma. A tím, že tu publikuju tento příspěvek, přesně tohohle využívám, protože jsem znovu upravila a zužitkovala obsah, který jsem už jednou vytvořila pro jiný účel.

Recyklace a upcyklace může být podobně tvořivá, jako když si ze starých bot uděláte květináče. A může vám udělat podobnou radost. Energie, kterou jste už jednou vynaložili, vás v tom totiž podpoří.

Je to, jako byste si pořídili báječného spolupracovníka, své já z doby, kdy jste tvořili nebo kupovali to, s čím teď máte možnost dál pracovat, abyste tomu znovu vdechli život nebo to zachovali, i když trochu změnili způsob, jakým to chcete využívat. A můžete si za to i s radostí poděkovat, jak skvělou práci jste odvedli a že ji máte zase možnost posunout někam dál.

Recyklujte obsah smysluplně a strategicky

Samozřejmě, že je třeba se dívat na obsah v kontextu a rozhodnout se, která cesta má smysl v tom či onom konkrétním případě. Berte to tedy jako inspiraci, ne jako dogma. 

Aktualizace článku, včetně data zveřejnění

Aktualizovat a znovu publikovat článek, který jste zveřejnili před rokem, dvěma nebo třemi? I to jde.

✅ Někdy je skvělé zachovat ten stávající, protože to je takový zajímavý historický artefakt.

✅ Někdy je zase skvělou cestou článek vzít, projít, upravit, doplnit o aktuální informace, třeba si i trošku pohrát s titulkem, ale ne tak, abyste úplně zničili svou práci, třeba klíčová slova je prima zachovat – SEO má svá specifika a budovat si některé pozice je celkem náročné na to, abyste to jedním stiskem klávesy Delete poslali do koše.

A co teď s tím? Nabízím dvě možnosti.

Necháte článek publikovaný tak, jak byl, jen aktualizujete datum zveřejnění. Pokud váš web běží na WordPressu, je to otázka pár kliknutí. A můžete někam, třeba pod článek, dopsat, že byl původně zveřejněn toho a toho data a později aktualizován k datu jinému. A je to!

Změníte datum zveřejnění na aktuální. A… Tadá!!! Krásný inovovaný a zajímavý příspěvek je na světě. A pokud chcete zachovat kontinuitu, klidně připište, že se jedná o aktualizovanou podobu článku z toho a toho data. ❔

A že už to před lety někdo četl, nebo dokonce docela nedávno? Nevadí. Může si to připomenout nebo porovnat, kam dál jste dospěli. Jen opět promyslete, jestli a jak měnit i URL adresu. Ideální je ji totiž ji buď zachovat, nebo přesměrovat tu původní na novou. Ať vyhledávače neodkazují na neexistující stránky a neztratí se vám leckdy pracně budované provázání na webu nebo v rámci linkbuildingové strategie. 

A hlavně: Myslete na to, proč to děláte… 

Netvořte obsah pro obsah. Tvořte obsah pro to, abyste sdíleli, abyste obohacovali, abyste prodávali. 

Propojujte a podporujte obsahem to, co tvoříte a děláte. Využívat vaše služby je přece výsada a radost. Pomáháte lidem s tím, co potřebují. A to je nádhera! Nechte svůj obsah, ať vás v tom podpoří.

Další tipy přesně pro váš obsah s vámi budu ráda sdílet při konzultaci a ty obecnější pak ve Facebookové skupině o obsahu

Konzultace